3/26/2019

Dni otwarte w Elektryku 2019

          W dniach 14-15 marca podczas corocznych Dni Otwartych Elektryk gościł młodzież z gimnazjów i szkół podstawowych, poszukującą dalszej drogi kształcenia. Uczniowie naszej szkoły jak zawsze stanęli na wysokości zadania, oprowadzając przyszłych uczniów i udzielając im informacji o kierunkach i szkole. Dni Otwarte cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Redakcja Elektrogazety, ciekawa opinii i wyborów młodzieży, zdecydowała się przeprowadzić ankietę, poznając w ten sposób preferencje przyszłych uczniów Elektryka.




Ponieważ  nasza  szkoła mieści zarówno liceum, jak i technikum, zapytaliśmy o ten wybór młodzież, która odpowiedziała zgodnie ze stereotypem- zdecydowana większość dziewczyn opowiedziała się za liceum, a chłopców za technikum. Sumując, przeważająca ilość uczniów wybiera technikum.

WYBÓR SZKOŁY
Analogicznie znaczna część ankietowanych interesuje się przedmiotami ścisłymi. Wśród humanistów padły również odpowiedzi, że pomimo ich zainteresowań wolą uczęszczać do technikum ze względu na wyuczony potem zawód.

ZAINTERESOWANIE PRZEDMIOTAMI


Każdy kandydat do szkoły średniej ma możliwość wyboru drugiego języka obcego, którego naukę chciałby kontynuować lub rozpocząć od podstaw. Nasi rówieśnicy najczęściej wybierali j. rosyjski i j. niemiecki- różnica głosów między nimi jest minimalna. Najmniej chętnych było na j. francuski.

WYBÓR DRUGIEGO JĘZYKA OBCEGO



Szkoła to nie tylko nauka i obowiązki. Na pytanie "Czy Twoim zdaniem ta szkoła pozwoli Ci rozwijać pasje i zainteresowania" zdecydowana większość odpowiedziała twierdząco, jednak znalazły się jednostki, które zaproponowały pomysły na zorganizowanie nowych kół zainteresowań.

Dla artystów: zajęcia taneczne, artystyczne, fotograficzne, teatralne, kabaret, karaoke, rzemiosło, garncarstwo oraz chór. Dla miłośników sportu: survival, kajakarstwo, wędkarstwo, boks, sumo oraz joga. Oprócz tego, zaproponowano zawody e-sportowe oraz pszczelarstwo. 

Młodzież wyraziła nadzieję na zrealizowanie niektórych zajęć i zapewniła dużą ilość chętnych 😄





W przyszłym roku w Elektryku nie będzie już profilu matematyczno-fizycznego, jednak otwarty zostanie nowy, pięcioletni- technik programista dla absolwentów szkół podstawowych. Jakim zainteresowaniem cieszą się dane kierunki? W liceum przoduje biologiczno-chemiczny, a w technikum informatyk.
ZAINTERESOWANIE PROFILAMI

















 Młodzież podczas wyboru szkoły kieruje się wieloma czynnikami. Najistotniejszą rzeczą dla przyszłych uczniów okazał się wysoki poziom nauczania. Trafiały się także inne odpowiedzi niż uwzględniono w ankiecie: "Brat i siostra to mechanicy, a elektryka ni ma" lub cieszące się uznaniem "pierogi w barze".

CZYM UCZNIOWIE  KIERUJĄ SIĘ PRZY WYBORZE SZKOŁY


Zapytaliśmy również o skojarzenia związane z Elektrykiem.  Na pytanie "Wyraź w jednym zdaniu, z czym kojarzy Ci się nasza szkoła" najwięcej odpowiedzi- ze względu na nazwę- związanych było z elektryką i prądem. "Elektryka prąd nie tyka." Inni odpowiadali tak: z wysokim poziom nauczania, czymś pozytywnym, fajną zabawą, ze znajomymi, z fajnymi nauczycielami, dalekim dojazdem, przyszłością, tradycją i klasą, organizacją, "żabą", jest najbardziej popularna, z dużą ilością uczniów, fajnymi dziewczynami, mundurami, prestiżem, dobrym miejscem do spełniania zainteresowań, wieloma możliwościami, dobrą pracą, rozwijaniem się.





Nie ulega wątpliwości, że Elektryk cieszy się bardzo dobrą opinią pośród uczniów gimnazjów i szkół podstawowych. W celu zsumowania i uogólnienia wszystkich zdań dotyczących naszej szkoły, poprosiliśmy ankietowanych o ogólną ocenę Elektryka w skali od 1-10. Średnia wszystkich ocen wyniosła 7,93 czyli bardzo wysoko.

Dziękujemy wszystkim anonimowym ankietowanym za odpowiedzi i liczymy na to, że w nowym roku znów spotkamy się na szkolnych korytarzach, a wszystkich niezdecydowanych serdecznie zapraszamy do Elektryka!