Tematem dyskusji były „Media we współczesnym świecie” oraz „Młodzież w świecie mediów- bezpieczeństwo i zagrożenie”.
Prezes Henryk Pietrzak, pochodzący z niedalekiej Dukli, został przez naszą klasę mile przywitany. Pierwszym punktem spotkania zaproponowanym przez naszego gościa były ćwiczenia językowe, które dziennikarze wykorzystują przed rozpoczęciem audycji radiowych. Podał kilka przykładów np.: „… i cóż, że ze Szwecji”, sportowe: „Stoch lat, Stoch lat, niech żyją z Żyłą nam”. Nie każdemu z nas udało się od razu wypowiedzieć wyznaczone zdania, jednak każdy chętny w miarę swoich możliwości starał się to zrobić. Podczas wizyty dowiedzieliśmy się wielu rzeczy na temat radia. Prelegent opowiadał, jak powstają audycje radiowe w studio, a także w terenie, podczas wydarzeń politycznych, religijnych, sportowych i muzycznych. Przybliżył wiele ciekawostek. Dyskutowaliśmy między innymi o wpływie mediów na politykę oraz poglądy Polaków w tej sprawie. Pod koniec był czas na pytania. Chcieliśmy się dowiedzieć, jak możemy zostać dziennikarzami oraz menagerami takich instytucji. Po godzinnym spotkaniu pożegnaliśmy naszego gościa. Na zakończenie otrzymaliśmy zaproszenie dla całej klasy do rzeszowskiego Radia. Cała klasa dostała drobne upominki od Polskiego Radia Rzeszów.
Dalszy ciąg „Spotkania z ciekawymi ludźmi” to rozmowa z Kamilą Bogacką, Panią Prezes znanego w naszym regionie Stowarzyszenia „Czyń Dobro Mimo Wszystko”. Na początku opowiedziała, jak ono funkcjonuje i czym różni się od fundacji. Przypomniała jego historię i co skłoniło ją do rozpoczęcia tego typu działalności. „Jest to bardzo duże poświęcenie dla chorych i potrzebujących ludzi, jednak ważne dla nich jak i samych nas do otwierania się na problemy innych”- kontynuowała p. Kamila. Stowarzyszenie zajmuje się chorymi, niepełnosprawnymi dziećmi, m. in. z Rymanowa, Iwonicza, organizuje na ich rzecz akcje charytatywne i koncerty. Organizacja pomimo tego, że ma w swoich kręgach wielu wolontariuszy wciąż chętnie przyjmuje młodzież, która chce „Czynić Dobro Mimo Wszystko”. Miłym zaskoczeniem dla pani Kamili było to, gdy dowiedziała się, że w naszej szkole również działa wolontariat. Dowiedzieliśmy się także, jak możemy wstąpić w jego szeregi. W celu uzyskania więcej informacji, należy wejść na stronę internetową stowarzyszenia: www.czyndobro.org.pl.
Myślę, że odwiedziny zaproszonych gości były dla nas, jako klasy humanistycznej, ciekawym doświadczeniem. Mogliśmy poznać pracę dziennikarza, menagera i wolontariusza u samego źródła. Wielu z nas, zainspirowanych tym spotkaniem, będzie w dalszym ciągu pogłębiać swoją wiedzę. Mam nadzieję, że będziemy mieli jeszcze wiele okazji do spotkania równie interesujących ludzi.
Marta Szczurek, 1dl