1/29/2019

Projekt AIESEC

          Od 14 stycznia do 25 gościli w naszej szkole wolontariusze z projektu AIESEC.

Za prowadzenie projektu odpowiedzialne były nauczycielki języka angielskiego:
p. A. Nowak, A. Olbrycht i B. Morawiecka.
          Odwiedziła nas Mellisa, studentka ekonomii i zarządzania, z Meksyku i Bernardo, student montażu dźwięku, z Brazylii.


          Warto wspomnieć tutaj, czym jest AISEC i jaka jest idea działania projektu.
AIESEC (fr. dawna nazwa: Association Internationale des Étudiants en Sciences Économiques et Commerciales) – pozarządowa organizacja not-for-profit, jedna z największych międzynarodowych organizacji studenckich. Założona została w 1948 r., a w Polsce działa od 1971 r. Prowadzona jest przez studentów i niedawnych absolwentów interesujących się problemami otaczającego świata, przywództwem oraz zarządzaniem.
          Umożliwia ona swoim członkom odkrywanie własnego potencjału i rozwój wokół interesujących ich zagadnień. Każdy dołączający do organizacji student bierze udział w Programie Rozwoju, w ramach którego ma możliwość stopniowego poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Członkowie AIESEC organizują oraz wyjeżdżają na wolontariat oraz praktyki zagraniczne i zdobywają doświadczenie w ponad 120 krajach świata.
          W Polsce organizacja reprezentowana jest przez 15 oddziałów lokalnych, w 13 miastach na ponad 50 uczelniach wyższych, na czele których stoi Oddział Narodowy – zarząd krajowy AIESEC Polska z siedzibą w Markach pod Warszawą. Jego zadaniem jest koordynowanie i wspieranie działalności oddziałów lokalnych. Od września 2005 jest organizacją pożytku publicznego Jest też członkiem Polskiej Rady Młodzieży.


          W naszej szkole wolontariusze zajmowali się propagowaniem wiedzy o swoich krajach, prezentowali filmiki  o tradycjach i ciekawostkach Meksyku i Brazylii, jak również odpowiadali na pytania uczniów. Korzyścią dodatkową przeprowadzonych lekcji była praktyczna konieczność posługiwania się językiem angielskim na zajęciach.
          Nasi goście nauczyli się również wiele o Polsce, a zwłaszcza o Krośnie. Podczas wizyty w Centrum Dziedzictwa Szkła dowiedzieli się  dlaczego Krosno jest nazywane Miastem Szkła, jak słynną na światowych rynkach jest marka krośnieńskiej huty  i spróbowali własnych sił w dmuchaniu szklanych baniek.
          Odwiedzili również Muzeum Przemysłu Naftowego i  Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce, gdzie znajduje się najstarsza kopalnia ropy naftowej na świecie. Dowiedzieli się również, kim był Ignacy Łukasiewicz – wynalazca lampy naftowej, człowiek, który pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa.
          Na koniec wolontariusze spotkali się z panem prezydentem Piotrem Przytockim i panem Bronisławem Baranem w Urzędzie Miasta Krosna, gdzie wymieniali się opiniami na tematy ogólnospołeczne Polski i Ameryki Południowej.
          Nie zabrakło również praktycznych zajęć z utrwalania zwyczajów i wiedzy o Polsce. A mianowicie nasi goście własnoręcznie lepili i gotowali ruskie pierogi, nauczyli się tańczyć poloneza i zostali przetestowani z przyswojonej znajomości języka polskiego. Tą ostatnią umiejętność zdobywali na zajęciach i podczas spotkań z naszymi uczniami.